Uwaga niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych lub usprawniających szybkość działania serwisu. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Przeglądając dalej serwis zgadzasz się z naszą polityką bezpieczeństwa.

Służba

Poniżej znajdziemy informacje na temat możliwości podjęcia służby w naszej wspólnocie w wybranej diakonii. Poprzez stronę możemy od razu wysłać formularz (na dole strony) i zgłosić się do pomocy w wybranej dziedzinie, do czego serdecznie zachęcamy.

 

Pamiętajmy, że służba jest jednym z 5 podstawowych warunków wzrostu chrześcijańskiego ( Eucharystia, Słowo Boże, modlitwa, służba, wspólnota). Powołanie do służby może nastąpić z inicjatywy wspólnoty lub inicjatywy własnej – bądźmy gotowi, aby ją podjąć z uwzględnieniem naszych okoliczności życiowych (rodzina, praca). Podjęcie jej jest naśladowaniem Chrystusa, który wzywa nas do tego – co możemy przeczytać chociażby w ewangelii św. Jana ( J 13, 12-15). Jeżeli w poniższym wykazie nie znalazłeś tego, czym chciałbyś się zająć, ale jesteś gotowy do podjęcia służby – daj nam o tym znać.

 

Poniżej prezentujemy tylko część możliwości służby (te najpilniejsze obszary). Z czasem będziemy to zestawienie uaktualniać.

—————————————-

Diakonia nagłośnieniowa

Każde nasze spotkanie wymaga odpowiedniego nagłośnienia, zarówno osoby prowadzącej, jak i zespołu muzycznego. Służba w tej diakonii polega na:

 • przyjściu przed spotkaniem;
 • rozstawieniu nagłośnienia, mikrofonów, podpięcia kabli, zasilania etc.;
 • ustawienia na mikserze odpowiedniego poziomu dźwięku oraz pilnowanie tego w czasie trwania spotkania;
 • udostępnienia dźwięku dla transmisji internetowej;
 • poskładania wszystkiego po spotkaniu.

Służba ta nie wymaga „słuchu absolutnego” (choć na pewno będzie mile widziany), więc tym się nie przejmuj. Dominik Lejawka – prowadzący zespół osób nagłaśniających, wprowadzi Cię w tajniki panowania nad dźwiękiem i odpowiedniego ustawienia wszystkich parametrów. Możesz się na tym nie znać, a my już zadbamy, abyś się poznał. Warto zauważyć, że wiedza i doświadczenie zdobyte tutaj mogą Ci się przydać w wielu innych dziedzinach życia, a także w pracy zawodowej.

—————————————-

Diakonia transmisji internetowych

Od 2020 roku staramy się, aby nasze spotkania były transmitowane także poprzez internet. Wykorzystujemy do tego zwykle platformę YouTube oraz odpowiedni program do transmisji obrazu i dźwięku. Służba polega na:

 • zaplanowaniu streamingu na platformie YouTube;
 • rozstawieniu sprzętu: kamera, komputer, router itp.;
 • pilnowaniu przebiegu transmisji i moderowaniu komentarzy podczas spotkania;
 • ewentualnej dalszej obróbce materiału.

Nie wymagamy znajomości przeprowadzania streamingów. Wystarczy, jeżeli umiesz w miarę dobrze obsługiwać komputer – reszty Cię nauczymy. Diakonię prowadzi Grzegorz Gruza. Umiejętność przeprowadzenia relacji na żywo w dzisiejszych czasach to cenna umiejętność – u nas możesz się tego nauczyć.

—————————————-

Służba w Harambee (część młodzieżowa wspólnoty MnG)

Odwożenie młodzieży po spotkaniu Harambee. Wielu młodych mieszka daleko od Bielska (Wilamowice, Czechowice-Dziedzice, Meszna itd.). Regularnie uczęszczają na spotkania, ale sprawia im to trudność, ponieważ większość z nich musi radzić sobie sama z dostaniem się do domów po zakończonym spotkaniu. Długie czekanie na dworcu czy przystanku nie jest niczym przyjemnym dla młodych ludzi, zwłaszcza dziewcząt. Dlatego zwracamy się z prośbą do kierowców, aby zaangażowali się w odwożenie młodych do ich domów. To cudowni ludzie i jesteśmy przekonani, że Wasza pomoc będzie dla nich świadectwem i wsparciem! Zachęcamy do włączenia się w tę bardzo potrzebną służbę. Spotkania odbywają się w piątki od 18:00 – 20:00 w Arce. Chętnych do służby zapraszamy bezpośrednio do kontaktu z Krzyśkiem Tompolskim lub poprzez formularz na dole strony.

—————————————-

Diakonia pomocy oraz ewangelizacji osób uzależnionych lub biednych – tzw. „Diakonia Bulowicka”

Diakonia ta regularnie odwiedza wiele miejsc, gdzie ludzie w szczególny sposób pragną dobrej nowiny: noclegownie, ośrodki uzależnień, więzienia, a także osoby ubogie.  Ponadto od wielu lat organizuje dla osób bezdomnych i ubogich wraz z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta oraz CARITAS Diecezji Bielsko-Żywieckiej coroczne wydarzenia, takie jak: Światowy Dzień Ubogich, Wigilia bezdomnych, a dla dzieci spotkanie mikołajkowo-opłatkowe z prezentami (przy zaangażowaniu wolontariuszy z LO KTK), zabawę karnawałową, spotkanie wielkanocne z paczkami, wycieczkę z okazji Dnia Dziecka czy wyjście do kina lub teatru. Większości wydarzeń towarzyszy przekazywanie paczek. Wielokrotnie zapraszamy do udziału oraz obdarowujemy dzieci z uboższych rodzin także z naszej wspólnoty. Diakonia ta, która istnieje ponad 30 lat chyba najpełniej realizuje działania polegające na pomocy i ewangelizacji, co jest dostrzegane także poza naszą wspólnotą. Wyraz tego dają wyróżnienia przyznane niedawno głównym osobom odpowiedzialnym:

 • Lech Malinowski – w 2020 roku uhonorowany nagrodą CARITAS w kategorii „Świadectwo” – „Dzban św. Jana Kantego”;
 • Andrzej Sitarz – w 2018 roku uhonorowany ogólnopolską nagrodą Ubi Caritas  w kategorii „Współpraca”.

Służba w tej diakonii nie jest prosta, ale z pewnością bardzo potrzebna, a Lech lub Andrzej na pewno Ci w tym pomogą.

Więcej na temat powstania i działalności diakonii „Bulowickiej” można posłuchać także w wywiadzie: https://youtu.be/-DT2IdBaud0

—————————————-

Diakonia multimedialna

Jeżeli umiesz i lubisz posługiwać się językiem polskim, a do tego znasz obsługę komputera – to jesteś idealnym kandydatem, aby spróbować swoich sił w redagowaniu strony internetowej. Atrakcyjność naszych stron w dużej mierze zależy od ich aktualności i redagowaniu bieżących informacji zarówno na stronie internetowej, jak i portalach społecznościowych. Jeżeli dodatkowo masz jakieś doświadczenia w budowaniu lub prowadzeniu stron internetowych lub jesteś grafikiem, to jesteś idealnym kandydatem. Jeżeli natomiast w sercu grają Ci tematy związane z marketingiem i promocją to też coś dla Ciebie znajdziemy. Diakonię nadzoruje Alina Miotelka.

—————————————-

Kurs Alpha, Seminarium Odnowy Wiary

Obydwa wydarzenia są miejscem, gdzie prowadzimy ewangelizację.

 • Kurs Alpha – cykl siedmiu lub jedenastu spotkań dedykowany, w zależności od edycji kursu, dla osób indywidualnych, małżeństw lub młodych mam. Przy jedzeniu w przyjemnej atmosferze i wspólnej rozmowie można porozmawiać o podstawach naszej wiary.
 • Seminarium Odnowy Wiary – jest to cykl siedmiu spotkań dla osób pragnących pogłębić podstawowe kwestie związane z wiarą. Spotkania zaczynają się konferencją, by później w małej grupie omówić zadany temat.

Jedno i drugie wydarzenie jest bardzo wymagające organizacyjnie. Można w nich służyć na wiele sposobów, m.in.:

 • przygotowanie organizacyjno-logistyczne (ustawienie miejsca, kwestie poczęstunków (przywóz, dystrybucja);
 •  zaangażowanie się w prowadzenie grup (animatorzy, pomocnicy animatorów);
 • promocja niniejszych wydarzeń itp.

Działaniem ewangelizacyjnym poprzez kursy Alpha zajmuje się Tomasz Trębacz.


Kontakt w sprawie służby: