Uwaga niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych lub usprawniających szybkość działania serwisu. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Przeglądając dalej serwis zgadzasz się z naszą polityką bezpieczeństwa.

Służba

Poniżej znajdziemy informacje na temat możliwości podjęcia służby w naszej wspólnocie w wybranej diakonii. Poprzez stronę możemy od razu wysłać formularz (na dole strony) i zgłosić się do pomocy w wybranej dziedzinie, do czego serdecznie zachęcamy.

 

Pamiętajmy, że służba jest jednym z 5 podstawowych warunków wzrostu chrześcijańskiego ( Eucharystia, Słowo Boże, modlitwa, służba, wspólnota). Powołanie do służby może nastąpić z inicjatywy wspólnoty lub inicjatywy własnej – bądźmy gotowi, aby ją podjąć z uwzględnieniem naszych okoliczności życiowych (rodzina, praca). Podjęcie jej jest naśladowaniem Chrystusa, który wzywa nas do tego – co możemy przeczytać chociażby w ewangelii św. Jana ( J 13, 12-15). Jeżeli w poniższym wykazie nie znalazłeś tego, czym chciałbyś się zająć, ale jesteś gotowy do podjęcia służby – daj nam o tym znać.

 

Poniżej prezentujemy tylko część możliwości służby (te najpilniejsze obszary). Z czasem będziemy to zestawienie uaktualniać.

—————————————-

Diakonia nagłośnieniowa

Każde nasze spotkanie wymaga odpowiedniego nagłośnienia, zarówno osoby prowadzącej, jak i zespołu muzycznego. Służba w tej diakonii polega na:

 • przyjściu przed spotkaniem;
 • rozstawieniu nagłośnienia, mikrofonów, podpięcia kabli, zasilania etc.;
 • ustawienia na mikserze odpowiedniego poziomu dźwięku oraz pilnowanie tego w czasie trwania spotkania;
 • udostępnienia dźwięku dla transmisji internetowej;
 • poskładania wszystkiego po spotkaniu.

Służba ta nie wymaga „słuchu absolutnego” (choć na pewno będzie mile widziany), więc tym się nie przejmuj. Dominik Lejawka – prowadzący zespół osób nagłaśniających, wprowadzi Cię w tajniki panowania nad dźwiękiem i odpowiedniego ustawienia wszystkich parametrów. Możesz się na tym nie znać, a my już zadbamy, abyś się poznał. Warto zauważyć, że wiedza i doświadczenie zdobyte tutaj mogą Ci się przydać w wielu innych dziedzinach życia, a także w pracy zawodowej.

—————————————-

Diakonia transmisji internetowych

Od 2020 roku staramy się, aby nasze spotkania były transmitowane także poprzez internet. Wykorzystujemy do tego zwykle platformę YouTube oraz odpowiedni program do transmisji obrazu i dźwięku. Służba polega na:

 • zaplanowaniu streamingu na platformie YouTube;
 • rozstawieniu sprzętu: kamera, komputer, router itp.;
 • pilnowaniu przebiegu transmisji i moderowaniu komentarzy podczas spotkania;
 • ewentualnej dalszej obróbce materiału.

Nie wymagamy znajomości przeprowadzania streamingów. Wystarczy, jeżeli umiesz w miarę dobrze obsługiwać komputer – reszty Cię nauczymy. Diakonię prowadzi Artur Pomper. Umiejętność przeprowadzenia relacji na żywo w dzisiejszych czasach to cenna umiejętność – u nas możesz się tego nauczyć.

—————————————-

Służba w Harambee (część młodzieżowa wspólnoty MnG)

Odwożenie młodzieży po spotkaniu Harambee. Wielu młodych mieszka daleko od Bielska (Wilamowice, Czechowice-Dziedzice, Meszna itd.). Regularnie uczęszczają na spotkania, ale sprawia im to trudność, ponieważ większość z nich musi radzić sobie sama z dostaniem się do domów po zakończonym spotkaniu. Długie czekanie na dworcu czy przystanku nie jest niczym przyjemnym dla młodych ludzi, zwłaszcza dziewcząt. Dlatego zwracamy się z prośbą do kierowców, aby zaangażowali się w odwożenie młodych do ich domów. To cudowni ludzie i jesteśmy przekonani, że Wasza pomoc będzie dla nich świadectwem i wsparciem! Zachęcamy do włączenia się w tę bardzo potrzebną służbę. Spotkania odbywają się w piątki od 18:00 – 20:00 w Arce. Chętnych do służby zapraszamy bezpośrednio do kontaktu z Konradem; tel. 507 787 709 lub poprzez formularz na dole strony.

—————————————-

Diakonia pomocy oraz ewangelizacji osób uzależnionych lub biednych – tzw. „Diakonia Bulowicka”

Diakonia ta regularnie odwiedza wiele miejsc, gdzie ludzie w szczególny sposób pragną dobrej nowiny: noclegownie, ośrodki uzależnień, więzienia, a także osoby ubogie.  Ponadto od wielu lat organizuje dla osób bezdomnych i ubogich wraz z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta oraz CARITAS Diecezji Bielsko-Żywieckiej coroczne wydarzenia, takie jak: Światowy Dzień Ubogich, Wigilia bezdomnych, a dla dzieci spotkanie mikołajkowo-opłatkowe z prezentami (przy zaangażowaniu wolontariuszy z LO KTK), zabawę karnawałową, spotkanie wielkanocne z paczkami, wycieczkę z okazji Dnia Dziecka czy wyjście do kina lub teatru. Większości wydarzeń towarzyszy przekazywanie paczek. Wielokrotnie zapraszamy do udziału oraz obdarowujemy dzieci z uboższych rodzin także z naszej wspólnoty. Diakonia ta, która istnieje ponad 30 lat chyba najpełniej realizuje działania polegające na pomocy i ewangelizacji, co jest dostrzegane także poza naszą wspólnotą. Wyraz tego dają wyróżnienia przyznane niedawno głównym osobom odpowiedzialnym:

 • Lech Malinowski – w 2020 roku uhonorowany nagrodą CARITAS w kategorii „Świadectwo” – „Dzban św. Jana Kantego”;
 • Andrzej Sitarz – w 2018 roku uhonorowany ogólnopolską nagrodą Ubi Caritas  w kategorii „Współpraca”.

Służba w tej diakonii nie jest prosta, ale z pewnością bardzo potrzebna, a Lech lub Andrzej na pewno Ci w tym pomogą.

Więcej na temat powstania i działalności diakonii „Bulowickiej” można posłuchać także w wywiadzie: https://youtu.be/-DT2IdBaud0

—————————————-

Diakonia multimedialna

Większość naszych spotkań wymaga oprawy wizualnej w postaci wyświetlania tekstu pieśni lub prezentacji multimedialnej. Jeżeli umiesz obsługiwać komputer, to nic więcej nie potrzebujesz, bo wszelką dodatkową wiedzę przekaże Ci Arek Jopek prowadzący tą diakonię. Pamiętajmy, że służba ta w znaczącym stopniu ułatwia nasze uczestnictwo w spotkaniach.

—————————————-

Diakonia mulimedialna

Jeżeli umiesz i lubisz posługiwać się językiem polskim, a do tego znasz obsługę komputera – to jesteś idealnym kandydatem, aby spróbować swoich sił w redagowaniu strony internetowej. Atrakcyjność naszych stron w dużej mierze zależy od ich aktualności i redagowaniu bieżących informacji zarówno na stronie internetowej, jak i portalach społecznościowych. Jeżeli dodatkowo masz jakieś doświadczenia w budowaniu lub prowadzeniu stron internetowych lub jesteś grafikiem, to jesteś idealnym kandydatem. Jeżeli natomiast w sercu grają Ci tematy związane z marketingiem i promocją to też coś dla Ciebie znajdziemy. Diakonię nadzoruje Alina Miotelka.

—————————————-

Kurs Alpha, Seminarium Odnowy Wiary

Obydwa wydarzenia są miejscem, gdzie prowadzimy ewangelizację.

 • Kurs Alpha – cykl siedmiu lub jedenastu spotkań dedykowany, w zależności od edycji kursu, dla osób indywidualnych, małżeństw lub młodych mam. Przy jedzeniu w przyjemnej atmosferze i wspólnej rozmowie można porozmawiać o podstawach naszej wiary.
 • Seminarium Odnowy Wiary – jest to cykl siedmiu spotkań dla osób pragnących pogłębić podstawowe kwestie związane z wiarą. Spotkania zaczynają się konferencją, by później w małej grupie omówić zadany temat.

Jedno i drugie wydarzenie jest bardzo wymagające organizacyjnie. Można w nich służyć na wiele sposobów, m.in.:

 • przygotowanie organizacyjno-logistyczne (ustawienie miejsca, kwestie poczęstunków (przywóz, dystrybucja);
 •  zaangażowanie się w prowadzenie grup (animatorzy, pomocnicy animatorów);
 • promocja niniejszych wydarzeń itp.

Kontakt w sprawie służby: